ładowanie
Ukraińcy i Polacy - razem sprzątaliśmy Kielce

Cytujemy w całości z profilu naszych kolegów ze Stowarzyszenia Przyjazne Kielce podsumowanie akcji sprzątania Kielc zainicjowanego przez Ukraińców mieszkających w naszym mieście.
Jako Stowarzyszenie dołączyliśmy do akcji dodatkowo organizując przekazanie podarunków dla dzieci ufundowanych ze środków naszego darczyńcy - Fundacji PKO BP.

To była świetna akcja - dziękujemy!

Podsumowanie:
"W piątek udało się nam zorganizować w Kielcach coś naprawdę niezwykłego - największą w Polsce! ukraińsko-polską akcję sprzątania miasta. 
Wzięło w niej udział ponad 400 osób - w większości z Ukrainy, więcej niż w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu, ośrodkach gdzie jest znacznie, znacznie więcej uchodźców.
Jako anegdotę napiszemy, że chętnych było tak wielu, że choć np. rękawiczki zapewniały 4 podmioty - w trakcie akcji trzeba było jeszcze dojeżdżać i je dokupywać...

Ale piszemy o tym także dlatego, żeby pokazać jak wielka siła tkwi w społeczeństwie obywatelskim, w zwykłych ludziach, w zgodnej współpracy - Kielczan, Ukraińców, organizacji i samorządu: jeśli działały wspólnie, nie ma rzeczy której nie dalibyśmy rady zrobić.
Wystarczy tylko chcieć - a tu zaczęło się od jednego człowieka Nikolaev Aleksander, który przyszedł do nas z takim pomysłem, a potem bardzo mocno działał, żeby wszystko nagłośnić wśród osób z Ukrainy. 
Dzięki naszym kontaktom i doświadczeniu w organizacji dużych akcji oddolnych, udało się zaprosić do współpracy różne organizacje, instytucje i samorząd miejski. 

Dlatego chcemy podziękować wszystkim, którzy się zaangażowali - bo bez nich to nie byłoby takim wielkim sukcesem.
Dziękujemy Switlana Stetsenko z Ukraińskiego Domu, która przyprowadziła wielu swoich znajomych.
Dziękujemy Katarzyna Perdzyńska-Zarzeczny, która znakomicie skoordynowała działanie wszystkich miejskich instytucji. 
Dziękujemy Krzysztof Kalita, Kinga Kasza, Magdalena Kalita i pozostałym członkom ekipy Stowarzyszenie Integracja Europa - Wschód, którzy zapewnili pełne wsparcie i paczki dla najmłodszych uczestników.
Dziękujemy Centrum Kształcenia Awans - kadrze, uczniom, ale w szczególności jednemu panu, który wszystko tam ogarnął.
 
Dziękujemy pracownikom Straży Miejskiej, którzy utworzyli stoisko dla najmłodszych.
Dziękujemy dzielnym paniom (i panom) z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, którzy dbali o to, by cały czas była ciepła herbata, bardzo pomocna w zimną pogodę.
Dziękujemy pracownikom Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni  i Usług Komunalnych Spółka z o.o., którzy pracowali już po wszystkich, by posprzątać te kilkaset worków z zebranymi śmieciami (tylko obok naszego namiotu było ich chyba z 50!)".

#PrzyjazneKielce
#WspólnieZmieniamyMiastoNaLepsze

Źródło i fotografie: Stowarzyszenie Przyjazne Kielce

INTERNET RADIO